Reprezentacja Szkół im. 72 Pułku Piechoty w Radomiu ZDZ powróciła po 11 dniowym  obozie szkoleniowym państw NATO - Baltic Guards 2019  w Wielkiej Brytanii.

Tegoroczne szkolenie organizowane było dla  młodzieży z klas mundurowych państw NATO (Anglia, Litwa, Łotwa, Estonia, Polska) za koordynację odpowiedzialne były   United Kingdom Army Cadet Forces. Szkolenie ze strony Polski koordynowane było przez Biuro do Spraw Proobronnych MON.

W czasie całego procesu szkoleniowego uczniowie zrealizowali intensywny kurs z działań strzeleckich, taktycznych i bojowych. W pierwszych dniach radomscy kadeci odbyli szkolenie zapoznawcze z budowy broni L98A2 Cadet GP Rifle 5,56 mm. Pierwsze dwudniowe zajęcia przygotowawcze były z: budowy broni, postaw strzeleckich, procedur w czasie strzelania bojowe i komend w języku angielskim. Szkolenie przygotowawcze wspomagane zostały  zajęciami na symulatorze strzeleckim. Etap ten został zakończony egzaminem praktycznym przyjmowanym przez instruktorów angielskich.

Następnym etapem były zajęcia z zielonej taktyki. Kadeci realizowali: marsze ubezpieczone, organizację zasadzek na wroga, odparcie ataku przeciwnika na przygotowanych przez siebie stanowiskach ogniowych.

Kolejny dzień to działania bojowe w terenie zurbanizowanym. Polegały one na współdziałaniu zespołowym podczas ataku na bronione budynki oraz przeszukanie przejętych obiektów. Działania te wspomagane były amunicją  ćwiczebną i pozoracyjną co wzmagało realizm szkolenia. W ramach działań bojowych uczniowie realizowali elementy z użyciem granatów ćwiczebnych podczas „czyszczenia” przejmowania obiektów z wojsk przeciwnika.

Kolejne dwa dni to szkolenie poligonowe z użyciem amunicji bojowej. Pierwszy dzień odbył się na 25 metrowej strzelnicy, gdzie radomscy kadeci ćwiczyli swoje umiejętności strzeleckie i zapoznawali się z bronią podczas realnego strzelania.  Drugi dzień na poligonie odbywał się na strzelnicy  100 i 200 metrowej. Uczniowie w czasie całego procesu szkoleniowego oddali około 100 strzałów z amunicji bojowej i 300 amunicją  ćwiczebną i pozoracyjną.

W czasie obozu nie zabrakło również zajęć z elementów współpracy w zespole oraz kształtowania postaw przywódczych. Szkolenie to urozmaicała wspinaczka ścianowa  i strzelanie amunicją śrutową do rzutków (shot gun).

Intensywne szkolenie bojowe na poligonie w Longmoor zakończyliśmy po 8 dniach. Następnym naszym miejscem stacjonowania był baza Cadet Army Force w Londynie. Dwa ostanie dni pobytu w Anglii były poświęcone na zwiedzanie. Pierwszego dnia zwiedziliśmy Królewską Akademię Wojskową w Sundhurst. Natomiast ostatni dzień poświęciliśmy na zwiedzanie Londynu. Tego dnia oglądaliśmy Buckingham Palace – gdzie jest londyńska rezydencja brytyjskich monarchów, Tower Bridge, London Eye, Natural museum of history. Jako szkoła mundurowa podkreślić należy, że wielkie wrażenie na naszych kadetach wywarła zmian wart gwardii chroniącej pałac Rodziny Królewskiej.

Nasze działania podczas obozu wizytował dyrektor Biura do Spraw Proobronych pan Waldemar Zubek, który wysoko ocenił zaangażowanie radomskich kadetów w szkolenie podczas Baltic Guards 2019.

Na podkreślenie zasługuje fakt, że uczniowie naszych szkół zostali wytypowani przez Ministerstwo Obrony Narodowej, jako jedyna placówka z Polski do szkolenia z Army Cadet Force Wielkiej Brytanii oraz kadetami państw NATO i godnie reprezentowali naszą Ojczyznę.

   

button

sziennik

KP

 Odziały Przygotowania Wojskowego

OPW logo 

Branżowe Odziły Wojskowe

 2 2 1