Dzięki podpisanemu porozumieniu o współpracy z Fabryką Broni „Łucznik” - Radom i objęciu patronatem naszej placówki, uczniowie klas mundurowych Szkół im. 72 Pułku Piechoty w Radomiu Zakładu Doskonalenia Zawodowego mogli 19 marca zwiedzić jeden z najnowocześniejszych zakładów zbrojeniowych na świecie.

Kilkugodzinna wizyta w fabryce rozpoczęła się od brefingu informacyjnego o zakładzie, który przeprowadził Prezes  Zarządu Fabryki Broni „Łucznik” - Radom  Pan Adam Suliga. Następnie, z historią i tradycjami radomskiego Łucznika zapoznał nas Pan Cezary Dziedzic, który przedstawił prezentację o prawie 100- letniej historii tego zakładu i oprowadził po Sali Tradycji Fabryki Broni „Łucznik” - Radom.  Uczniowie mogli w niej obejrzeć wszystkie wyroby tej fabryki, od pierwszych przedwojennych egzemplarzy pistoletów do najnowocześniejszej broni produkowanej obecnie w Radomiu.

Kolejnym punktem wycieczki było zapoznanie się z linią produkcyjną radomskiego Łucznika. Podkreślić należy, że uczniowie byli pod ogromnym wrażeniem zaawansowania technologicznego współczesnej produkcji oraz wysokiej precyzji wykonywania poszczególnych elementów.

Podsumowaniem zajęć w fabryce była możliwość przeprowadzenia strzelania z najnowocześniejszych produktów tego zakładu, karabinków MSBS Grot i pistoletów VIS 100. Podkreślić należy, że zajęcia na strzelnicy mogły zostać przeprowadzone dzięki uprzejmości władz zakładu, ale również temu, że młodzież w ramach koła zainteresowań (Grupa działań taktycznych) została przeszkolona z obsługi broni na Karabinkach ASG (Air Soft Gun) oraz poinstruowana o zasadach bezpieczeństwa na obiektach szkoleniowych.

Należy zaznaczyć, że współpraca FB i ZDZ jest niezwykle ważna dla funkcjonowania naszej szkoły i całego systemu kształcenia mundurowego, ponieważ łączymy praktykę z teorią, a uczniowie mają możliwość zapoznania się z procesami technologicznymi jednej z najnowocześniejszych fabryk zbrojeniowych.

Tekst i foto Sławomir Gąsior

 

button

sziennik

KP

 Odziały Przygotowania Wojskowego

OPW logo 

Branżowe Odziły Wojskowe

 2 2 1